Az ingatlan videók szerepköre hasonló funkcióval bír mint az ingatlan fotók. Felkeltik az érdeklődést, de a teljes ingatlan megismerésére nem alkalmasak. Az ingatlan közvetítők előszeretettel használják, hisz könnyű elkészíteni akár saját eszközzel is (telefon) és nem ad olyan sok információt az ingatlanról, hogy ne kelljen mindenképp az ingatlan közvetítővel felvenni a kapcsolatot további kérdésekkel. A versenyeztetéshez az ingatlanséták mellett kiegészítésként alkalmazhatóak.
Az ingatlan műszaki állapotát nem érdemes titkolni, hisz a gyanús jelek, mint a repedések, a fel- vagy beázások ideiglenesen eltüntethetőek, de visszakövethetők és a felelősség legtöbbször az eladással sem szűnik meg.
Ilyenkor nem az a megoldás, hogy lefestjük, eltüntetjük a látható jeleket, hanem az ellenkezője. Pont, hogy megmutatjuk és igazoljuk az eredetét a veszélyességét vagy veszélytelenségét, és megoldási javaslatokat kínálunk, mely a későbbi tulajdonosok félelmeit feloldják.
A használt gépjármű piacon mára már bevált szokás, hogy a szalonokban a legapróbb hibát is felvezetik a hirdetés mellé, dokumentálva, így akár úgy is megvásárolható a jármű, hogy az illető nem is látta valójában. Ez külföldről behozott járműveknél megszokott. Persze egy ingatlanra ezt nem lehet ráilleszteni, ellenben jól mutatja, hogy a transzparencia hogyan építi a vásárlói bizalmat.
Ezt segíti elő az ingatanok 15 szempontnak megfelelő műszaki vizsgálata, melyet az épület útlevele tartalmaz.
Az épület energetikai vizsgálatát legkésőbb az adásvételi szerződés megkötéséig el kell végeztetni. A hitles energetikai tanúsítvány számát a szerződésben fel kell tüntetni.
A tulajdoni lap igazolja a tulajdoni hányadokon kívül az ingatlan méretét, a rajta lévő felépítmény jellegét, használhatóságát és tehermentességét.
Az ingatlanhoz csatlakozó közművek és a környező közmű lekötéseket jelöli.
Az ingatlan elhelyezkedését, az ingatlanon található bejelentett felépítményeket, az ingatlan építési besorolását, védőtávolságokat, szabályozásokat tartalmazza.
Homlokzatonként egy, helyiségenként egy egy hőfotó készítése, mely megmutatja a hőhidakat. A természetes alakzati hőhidak mellett a rejtett hibákat is feltárja a hőtérkép. A hőhidak a téli penészesedések legfőbb okozói. A hőkamerával készített felvételek jól megmutatják a lehetséges veszélyforrásokat.
A falak, padlók nedvesség tartalma a ház vízszigeteltségére, vagy annak hiányosságára utal. A víz jöhet alulról, kívülről és belülről is. A nedvességmérések helyiségenként készülnek.
Vízszintes repedés, függőleges, átlós, egymással több párhuzamos, esetleg mennyezeti? Ezeket érdemes megvizsgálni.
Egy ingatlanon a repedések nem minden esetben jelentenek statikai problémákat. Egy új háznál a konszolidációs folyamatok természetes jelenségek. Egy réginél a repedés vizsgálatból meg lehet tudni, hogy érdemes-e komolyabb statikai vizsgálatoknak nekilátni, vagy csak egyszerűen le lehet festeni egy üvegszálas megerősítéssel a falat.
A 40/2017 (XII.04.) NGM rendelet 2020. évi módosítás
A módosulás a lakások eladását és bérbeadását érinti, azaz a lakást eladó, illetve azt bérbeadó az eladás, illetve bérbeadás előtt köteles érintésvédelmi, szabványossági felülvizsgálatot végeztetni és a dokumentumot a vevőnek, illetve a bérlőnek átadni. Kivéve a 32 A alatt.
Már nem építési engedély köteles a homlokzatra kihelyezett kültéri egységek. Ellenben a társasházban a közvetlen szomszédok 2/3-ának hozzá kell írásban járulnia.Továbbá csak engedéllyel rendelkező szakember szerelheti be a klímákat. Ezeknek a papíroknak a megléte biztosítja, hogy az ingatlan új tulajdonosa ne kerüljön kellemetlen helyzetbe.
A kémény vizsgálatára a fűtési idény kezdete előtt kell sort ejteni. A vizsgálatról vizsgálati jegyzőkönyv készül, mely biztosítja a használókat a kémény biztonságos működéséről. A szén-monoxid mérgezések az ellenőrzésekkel megelőzhetők.
A fúrt kutak engedélyhez kötöttek. A már meglévő kutak fennmaradási engedélyét a tulajdonosnak meg kell kérnie, a büntetések elkerülése végett.